Doprava zdarma již od 1999 Kč

O nás

Naše historie

Jak jsme začali
Vlastníme květinovou zahradu včetně mnoha ovocných stromů. Hezká zahrádka byla u nás vždy srdeční záležitostí. Množství kvetoucích květin od brzkého jara až do pozdního podzimu vždy přitahovalo velké množství opylovačů včetně čmeláků.

V roce 2016 jsme se dočetli o možnosti chovu čmeláků v úlcích. Od té doby jsme získávali informace o jejich chovu. V roce 2018 jsme tak úspěšně obsadili náš první úlek. A byli jsme nadšení.



Vadila nám ale jedna věc..
Postrádali jsme podstatné informace. Zda se nám vrací královna, jak hnízdo prosperuje, jak se hnízdu daří… Potřebovali jsme nějaké počítadlo, které by spolehlivě započítalo každý průchod, který čmeláci udělají. Metody různých značek jsou velmi nespolehlivé. Buď je značka lehká a vítr ji sfoukne, nebo těžká a čmelák ji obejde.

Pozorování čmeláků je krásné, rádi ho aplikujeme. Lidské soustředění však není dokonalé, často se stává, že královna je velmi opatrná a nechce se vracet, obzvláště když zjistí, že ji někdo pozoruje. Zkrátka má velkou zodpovědnost při vybírání místa, kde bude mít budoucí hnízdo a snaží se proto eliminovat jakékoli ohrožení. Navíc musíme chodit do školy a do práce a není v našich možnostech provádět neustálý osobní monitoring.



A tak jsme dali hlavy dohromady..
Prvotní inspirace, která nás opravdu zaujala, byla výstava Pavla Fereše – Čmeláci v Markovicích, která proběhla na konci roku 2018 v prostorách Vodních zdrojů Chrudim.

Nejprve jsme experimentovali s velmi citlivými mikrospínači a elektromagnetickým čítačem ze staré tiskárny a pokoušeli jsme zjistit průchody. Jenže čmelák je opravdu lehký a z počátku i velmi opatrný. Navíc dokáže mikrospínač jednoduše obejít. Proto nás napadla jediná přijatelná možnost – použití infra-diod. Člověk vidí světlo v rozsahu 390 až 760nm. Čmeláci vidí v rozsahu cca 330 – 650nm, nevnímají červené světlo, ale na rozdíl od lidí dobře vnímají ultrafialové odstíny, proto je použití infračerveného světla 940nm je velmi výhodné. Čmeláci mají tři typy receptorů s maximální senzitivitou v ultrafialové, modré a zelené barvě tzv. trichromatické vidění. Tím se také významně liší od barevného vidění člověka, které je sice také trichromatické, ale máme navíc červený receptor, přičemž ultrafialový receptor nám naopak chybí.

Během následujících sezón jsme tak přišli s unikátním nápadem – Čmelo-Počítačem. První pokusy nejprve nevypadaly moc slavně, ale postupně jsme Čmelo-Počítače doladili a zaimplementovali do nich mnoho dalších funkcí.



Snažíme se spojit přírodu s moderními technologiemi
Jelikož se nám Čmelo-Počítač velmi osvědčil, rozhodli jsme se ho nabídnout i dalším chovatelům. Dokážeme tak včasně zachránit hnízda před napadením a předejít stresovým stavům, kdy nevíte, zda v úlku královna zůstala. Každý pořádný čmeláčí závislák (bombusofil) kvůli tomu i nespí. Zkrátka si chov čmeláků bez tohoto pomocníka už neumíme představit.

Kdo za tím stojí

Karel Čermák jr.

Software, legislativa, technologický specialista

Karel jr. tvoří vše od prvního řádku kódu až po web, grafiku a legislativní věci. Novým produktům dává myšlenku a technologický záměr.

Karel Čermák st.

Hardware, chov, výroba

Karel st. řeší samotný proces výroby a vylepšování produktů. Snaží se do každého vyrobeného kusu dát své nadšení a dodat ho v perfektní kvalitě.